Pogrzeby dzieci utraconych na terenie diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej.

W marcu w Koszalinie, Pile, Słupsku, Wałczu, a w kwietniu w Szczecinku odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych.
Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia.

W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu.

Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę 23 marca o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy.

Pochowane zostaną prochy 81 dzieci.

Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r.

Będzie to już siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu.

Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”.

Pochowano do tej pory prochy 3227 dzieci.

Dziewiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 23 marca w Pile.

Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych.

Do tej pory w Pile pochowano ciała 141 dzieci utraconych. W sobotę pochowanych zostanie 5 dzieci.

Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy.

To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych.

Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 23 marca o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.

W Słupsku do tej pory odbyło się osiem pochówków, podczas których w sumie pochowano 421 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 54 dzieci.

Drugi zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 25 marca (w Dzień Świętości Życia) o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 15.30 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych.

Pochowanych zostanie 37 dzieci.

Kolejny pogrzeby odbędzie się 15 października w Dzień Dziecka Utraconego.

Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku.

Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu pochowano prochy 70 dzieci.