Niedziela Palmowa  w naszej parafii.

Drodzy Parafianie,

Wkrótce rozpoczniemy Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej obejmuje okres siedmiu dni przed Świętami Wielkanocnymi.

Upamiętnia on ostatnie dni życia Chrystusa. Jest to niezwykły czas zadumy nad Ofiarą Pana.

Niedziela Palmowa
to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Geneza nazwy wywodzi się od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Jest to dzień uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Poprzedza Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu.

w naszym kościele:
– w tym roku nie będzie procesji z palmami; ja sprawuję Msze św. – jak w każdą niedzielę; modlę się za was i z wami; (wszystko przy zamkniętych drzwiach kościoła)

w domach:
– Wy Parafianie, w tym roku pozostajecie w swoich mieszkaniach/domach. Palmy przygotujcie w domu (mogą to być gałązki). Niech każde dziecko ma swoją palmę/gałązkę.

Przygotowujemy także w domu (tak jak na kolędę): stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo św., palmy w wazonie. Będzie to Wasz ołtarz w Waszym Domowym Kościele. Niezależnie (a może przede wszystkim) od śledzenia Liturgii w mediach, zachęcam do zgromadzenia się wszystkich domowników wokół domowego ołtarza.

Modlitwę w niedzielę palmową zaczynamy od zapalenia świec; wstajemy, bierzemy do rąk palmy:
= czynimy znak Krzyża Świętego, a Mama albo Tato czyta (jak w kościele) najpierw Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Łatwo ją znaleźć. Jest to Ewangelia według św. Mateusza rozdział 21 wersety 1-11 / Mt 21, 1-11/; – po wysłuchaniu Ewangelii, siadamy. Palmy trzymamy w ręku i przez chwilę rozmawiamy o przeczytanej Ewangelii; o tym, co wydarzyło się w tamtą niedzielę palmową. Może ktoś z Was już był w Jerozolimie?, może nawet w niedzielę palmową?

Po czym wstajemy, odkładamy palmy i rozpoczynamy drugą część Liturgii w domu:

= opis Męki Pana Jezusa. Znajdziemy ten opis w Piśmie św. w Ewangelii według św. Mateusza, rozdział 27 wiersz 11 do wiersza 54 /Mt 27, 11-54/; czyta Mama albo Tato
Po odczytaniu opisu Męki Pana Jezusa, siadamy, chwila ciszy; potem rozmowa o tym, co wydarzyło się w Jerozolimie; rozważamy – omawiamy przeczytaną Ewangelię

= następnie modlitwa: Ojcze nasz i Komunia duchowa: zapraszamy Pana Jezusa do naszych serc (własnymi słowami, po cichu)

= na zakończenie: błogosławieństwo krzyżem który stoi na Waszym stole. Niech pobłogosławi Tato albo Mama; jeśli rodzice odeszli już do Pana, niech to uczyni ktoś najstarszy w rodzinie.

link:http://www.diecezjakoszalin.pl/files/media/pliki/1.%20Niedziela%20Palmowa.pdf