Zaproszenie na wystawę plenerową.
Chodzi o to żeby jak najwięcej ludzi poznało Stanisławę Leszczyńską, jej postawę wobec każdego życia ludzkiego i przyczynić się do jej beatyfikacji, której pierwszym etapem jest uzyskany już przez Stanisławę tytuł: Sługa Boża.
125. rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej jest dobrą okazją, by nagłośnić dzieło tej szlachetnej polskiej położnej – jej szacunek do życia, jej walkę o życie, jej ratowanie życia. Dwa lata spędziła ona w Auschwitz-Birkenau, gdzie wraz z córką została wywieziona w 1943 roku. Była położną i tylko przez przypadek została zaakceptowana przez hitlerowców w bloku kobiecym w miejsce ciężko chorej Niemki o tym zawodzie. W czasie tych dwóch lat w ekstremalnych warunkach obozowych odebrała ponad 3000 porodów, a tym samym uratowała życie tylu dzieciom i była pocieszycielką ich matek – więźniarek. Praktyka poprzedniej położnej polegała na topieniu dzieci nowo narodzonych. Na rozkaz niemieckiego lekarza Józefa Mengele, by narodzone dzieci zabijała, odpowiedziała zdecydowanie: Nain! Dzieci zabijać nie wolno! Swoim odważnym spojrzeniem tak go zahipnotyzowała, że spuścił wzrok i nic jej nie zrobił, a przecież w obozie za niewykonanie rozkazu groziła niechybna śmierć.
Dzieło Stanisławy Leszczyńskiej, jej zaangażowanie w obronę życia, jest wielkim wyzwaniem dla nas dzisiaj. Konieczność obrony dziecka w czasach, w których tak bardzo nie docenia się życia ludzkiego, jest sprawą bardzo ważną.
s.Macieja
(sr.Mattia)
+48 511 016 642
fb SMaria Macieja